پیش بازی منچستر یونایتد – منچستر سیتی؛ رویارویی دوباره مورینیو و پپ

رقابت‌های لیگ برتر با یک دیدار فوق‌حساس از سر گرفته خواهد شد.

فردا عصر، ورزشگاه اولدترافورد شاهد صد و هفتاد و دومین دربی شهر منچستر خواهد بود.

ورزشگاه تاریخ ساعت داور
اولد ترافورد شهر منچستر 19 شهریور 1395 | 10 سپتامبر 2016 16:00 (به وقت ایران) مارک کلاتنبرگ

دربی منچستر تصویری از دربی منچستر در سال 2008 و ادای احترام هواداران به کشته‌شدگان حادثه مونیخ.

پس از سه هفته هیجان‌انگیز در لیگ برتر، هواداران که به واسطه بازی‌های ملی دلتنگ رقابت‌های لیگ برتر شده‌اند، جدال حساس ژوزه مورینیو در منچستر یونایتد در برابر پپ گواردیولا در منچستر سیتی را تماشا خواهند کرد. اولین رویارویی این دو مربی به لیگ قهرمانان فصل 2009/10 باز می‌گردد، جایی که مورینیو همراه با نراتزوری موفق به حذف بارسلونا از لیگ قهرمانان و راهی فینال شد. پس از و با حضور مورینیو در رئال مادرید، جدال این دو مربی رنگ تازه‌ای به‌خود گرفت و 11 ال کلاسیکوی زیبا، حاصل تقابل مرد پرتغالی و نابغه اسپانیایی بود. به هر روی، باید دید پس از سه سال، حالا که نه پپ در بایرن است، چه کسی مرد اول شهر منچستر خواهد شد.

در شرایط فعلی، دو تیم در وضعیت خوبی قرار دارند. هر دو تیم شهر منچستر در بازی‌های پیشین خود به‌پیروزی رسیده‌اند و با 9 امتیاز در صدر جدول جای دارند. منچستر یونایتد در ترکیب خود از ستارگان گران قیمت و نام‌داری چون پل پوگبا بهره می‌برد و پپ نیز که در سیتی تحولی بزرگ را ایجاد کرده است، بازیکن تراز اولی را در اختیار دارد. یونایتد در این هفته‌ها بازی‌های تهاجمی‌ای از خود ارائه کرده است و در عین حال، در خط دفاع نیز مشکلی نداشته است. شاگردان مورینیو تا اینجای فصل تنها یک گل را دریافت کرده‌اند که این موضوع، آن‌ها را به بهترین خط دفاعی فصل تا هفته سوم بدل می‌کند.

یونایتد تحت نظر مورینیو، با آن‌چه که از مورینیو در چلسی دیدیم متفاوت بوده است و حضور بازیکنانی چون پوگبا و ابراهیموویچ، باعث شده است تا ذهینت پیروزی در یونایتد دوباره شکل گیرد، موضوعی که با پیروزی در دربی بزرگ شهر، می‌تواند تقویت شود. در این شرایط، با دید که آیا مورینیو با پیروزی در دربی منچستر، می‌تواند به چهارمین پیروزی متوالی خود در لیگ برتر برسد یا خیر.

جدول لیگ برتر انگلستانجایگاه دو تیم در جدول لیگ برتر انگلستان تا پایان هفته سوم رقابت‌‌‌ها

در طرف مقابل اما، پپ گواردیولایی حضور دارد که مطابق انتظار، کار خود در منچستر سیتی را خوب آغاز کرده است، اما آن‌ها نیز مانند رقیب همشهری خود، هم‌چنان محکی جدی نخورده‌اند. با این‌حال، منچستر سیتی در تمام طول بازی‌های اخیر خود نمایشی جذاب و قابل قبولی را ارائه کرده است و البته، نمایش خوبی را در دفاع نداشته است. دو نفر از 5 نفر خط دفاعی سیتی در این دربی تازه‌وارد خواهند بود. جان استونز و کلودیو براوو؛ در عین حال، در غیاب ونسان کمپانی، مشخص نیست که گواردیولا به کلاروف اعتماد خواهد کرد یا اوتامندی را در کنار استونز در زمین قرار خواهد داد.

علی‌رغم دریافت میانگین یک گل در هر بازی، بزرگ‌ترین مشکل منچستر سیتی اما در خط حمله است؛ جایی که سرخیو آگرو به علت محرومیت در نوک پیکان تهاجمی سیتی حضور نخواهد داشت و احتمالا، ایههناچو جوان امید اول گل‌زنی سیتیزن‌ها در دربی خواهد بود. در کنار ناچو، نولیتیو و استرلینگ نیز می‌توانند برای خط دفاع یونایتد خطرآفرین باشند. از طرف دیگر، نباید از نقش کلیدی کوین دی بروین و داوید سیلوا در آرایش تهاجمی سیتی غافل شویم، بازیکنانی که در هر لحظه، می‌توانند جریان بازی را تغییر دهند.

در مجموع، با رقم خوردن هر نتیجه‌ای در دیدار پیش رو، هنوز خیلی زود است که بخواهیم در مورد تیمی قاطعانه صحبت کنیم، اما احتمالاً برای لذت بردن از یک دربی تماشایی، هیچ‌گاه زود نخواهد بود. با توجه به شروع قدرتمند هر دو تیم و حضور دو مربی فوق‌العاده، احتمال اینکه سرنوشت این دیدار، با آخرین دیدار دو تیم در اولدترافورد متفاوت باشد، بسیار زیاد است.

پپ گواردیولا – ژوزه مورینیو

بازیکنان کلیدی دو تیم

در ترکیب هر دو تیم، ستارگان بزرگی حضور دارند که هر کدام توانایی برهم زدن معادلات را دارند. در منچستر یونایتد نیز چهار بازیکن بیش از دیگران می‌توانند نقشی کلیدی در این بازی ایفا کنند. داوید ده‌خیا و اریک بایی در خط دفاعی یونایتد، پل پوگبا و زلاتان ابراهیموویچ که امید اول گل‌زنی یونایتد در این دیدار است.

قابلیت‌های ده‌خیا نیاز به معرفی ندارند. او بارها در فصل‌های گذشته باعث پیروزی یونایتد شده است و حضور او در درون دروازه شیاطین سرخ، می‌تواند از برگ‌های برنده مورینیو باشد. جلوتر از او، اریک بایی حضور دارد که در چهار دیدار اخیر خود در پیراهن منچستر یونایتد، فراتر از انتظار ظاهر شده است و قدرت دفاعی منچستر یونایتد را دو چندان کرده است.

کلیدی‌ترین بازیکن میدان اما باید پل پوگبا باشد. مرد 105 میلیون یوریی منچستر یونایتد و گران قیمت‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال؛ کسی که فشارها روی او برای درخشش در یونایتد بسیار زیاد است و البته، در غیاب ایلکای گوندعان، احتمالاً کار آسان‌تری را پیش‌ رو خواهد داشت. با این شرایط باز هم پوگبا کلیدی‌ترین نقش را در میان بازیکنان یونایتد خواهد داشت. او باید میانه میدان را در اختیار بگیرد و موقعیت را برای سایر بازیکنان فراهم کند. عملکرد ضعیف پوگبا در یونایتد، می‌تواند مانند یک دومینو، روی عملکرد تمام بازیکنان این تیم تاثیر گذار باشد.

پل پوگبا – زلاتان ابراهیموویچ – آنتونی مارسیال

در طرف آبی‌پوش شهر، نگاه‌ها بیش از هر کس، به کوین دی بروین است. بازیکنی که هم‌چنان در حال تطبیق خود با ترکیب پپ گواردیولا است و در کنار داوید سیلوا، می‌تواند به مهره‌ای خطرناک برای خط دفاع منچستر یونایتد تبدیل شود.

در روزی که سرخیو آگرو در ترکیب منچستر سیتی حضور نخواهد داشت، نقش جوان بلژیکی پررنگ‌تر می‌شود و با پاس‌های خود، باید در بازی، تاثیر گذار ظاهر شود. نزدیک‌ترین یار به او از منچستر یونایتد، مروان فلینی است، بازیکنی که مستقیماً دی بروین را کنترل می‌کند و آبی‌ها باید برنامه‌ای برای خارج کردن او از جریان بازی داشته باشند. در هر صورت، عملکرد خوب یا بد دی بروین قطعاً روی نتیجه بازی تاثیر گذار است، او بازیکنی است که می‌تواند کاری کند که جای خالی آگرو احساس نشود و در عین‌حال، عملکرد ضعیف او ابتکار عمل را از شاگردان گواردیولا می‌گیرد.

رحیم استرلینگ – کوین دی بروین

نکات جالب از دربی منچستر و شرایط دو تیم

▬ منچستر سیتی به‌دنبال پنجاهمین پیروزی خود در دربی منچستر است.

▬ پس از شکست در چهار دربی پیاپی، منچستر یونایتد حالا در سه دیدار اخیر خود در برابر منچستر سیتی شکست نخورده است؛ آن‌ها در دو دیدار پیشین خود در برابر سیتی نیز دروازه خود را بسته نگه داشته‌اند.

▬ ژوزه مورینیو از 16 دیدار در برابر گواردیولا، تنها در سه بازی به پیروزی رسیده است (7 شکست و 6 تساوی) که از این بین، تنها یک پیروزی در رقابت‌های لیگ به‌دست آمده است.

▬ این دومین بار است که هر دو باشگاه منچستری، سه بازی ابتدایی خود در لیگ را با پیروزی پشت سر گذاشته‌اند؛ پیش‌تر در سال 2011 چنین اتفاقی روی داد و در پایان آن سال، سیتی در لحظات پایانی بالاتر از یونایتد به قهرمانی رسید.

▬ وین رونی با به‌ثمر رساندن 11 گل در دربی منچستر، بهترین گل‌زن این دیدار است.

▬ ژوزه مورینیو، اولین سرمربی یونایتد است که در چهار دیدار آغازین خود به پیروزی رسیده است (با احتساب دیدار خیریه).

▬ پپ گواردیولا اولین سرمربی منچستر سیتی است که در پنج دیدار آغازین خود به پیروزی رسریده است.

▬ سرخیو آگروی محروم، در 8 بازی در برابر منچستر یونایتد، 7 گل را به‌ثمر رسانده است.

▬ منچستر یونایتد در 8 دیدار از 9 دیدار اخیر خود در خانه به پیروزی رسیده است (در رقابت‌های لیگ برتر).

▬ منچستر سیتی در 6 دیدار از 7 دیدار اخیر خود، حداقل 2 گل به ثمر رسانده است (در رقابت‌های لیگ برتر).

دربی منچستر

پیشینه دیدار‌های دو تیم و پیش‌بینی از نتیجه دیدار

دو تیم اول شهر منچستر، تا کنون 171 بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند که از در این بین، سهم یونایتد 61 پیروزی و سیتی 49 پیروزی بوده است. 51 دیدار نیز با تساوی دو تیم به پایان رسیده است. دو تیم در فصل گذشته نیز دو بار به مصاف یکدیگر رفتند که در دیدار نخست، بازی در اولدترافورد با تساوی بدون گل دو تیم به پایان رسید و به اولین تساوی بدون گل دو تیم پس از 11 سال در اولدترافورد تبدیل شد و در دیدار برگشت نیز منچستر یونایتد پس از سه سال موفق شد با تک گل رشفورد، منچستر سیتی را در اتحاد شکست دهد.

در کنار این دیدارها، بازی‌های خاطره‌انگیز دیگری نیز وجود دارد. از جمله دیدار دو تیم در اکتبر 2011 که با نتیجه 6 -1 به سود منچستر سیتی به پایان رسید. یا دیدار دیگری که در آن منچستر یونایتد موفق شد با 5 گل سیتی را شکست دهد.

در هر صورت، با توجه به اینکه دو تیم هنوز آن‌چنان که باید شناخته نشده‌اند، پیش‌بینی کار سختی است. هر دو تیم بیش‌ترین امتیاز ممکن را کسب کرده‌اند. با این تفاسیر، ارائه بازی‌ای جذاب و پایاپای از دو تیم انتظار می‌رود و باید دید که موضوعاتی چون غیب آگرو و اتفاقات درون بازی، تا چه اندازه می‌تواند روی نتیجه بازی تاثیر گذار باشد.

ترکیب احتمالی منچستر یونایتد

داوید ده‌خیا – آنتونیو والنسیا – اریک بایی – دالی بلیند – لوک شاو – پل پوگبا – مروان فلینی – هنریک مخیتاریان – وین رونی – آنتونی مارسیال – زلاتان ابراهیموویچ

ترکیب احتمالی منچستر سیتی

کلودیو براوو – الکساندر کلاروف – نیکولاس اوتامندی – جان استونز – باکاری سانیا – فرناندینیو – نولیتو – داوید سیلوا – کوین دی بروین – رحیم استرلینگ – ایهه‌ناچو

38 دیدگاه در “پیش بازی منچستر یونایتد – منچستر سیتی؛ رویارویی دوباره مورینیو و پپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − یک =

رفتن به نوارابزار