مصاحبه مفصل توفیقی در خصوص نقل و انتقالات استقلال؛ از مذاکرات با تیام تا چگونگی جدایی کاوه رضایی!

طرفداری- معاون باشگاه استقلال می گوید کاوه رضایی گزینه اولش پرسپولیس بود و با آنها تمام کرده بود اما ما او را قانع کردیم ولی وی چون از استقلال به تیم ملی نرسید تصمیم گرفت راهی اروپا شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، طی روزهای اخیر انتقادات بسیار زیادی از مسئولان باشگاه استقلال به خاطر عقد قراردادهای یکساله با برخی از بازیکنان و گنجاندن بعضی از آپشن‌ها در قراردادهای آنها مطرح شده و از طرف دیگر انتقادات تیام از مسئولان این باشگاه سر و صدای زیادی کرده است. از سوی دیگر مسئولان باشگاه استقلال و به خصوص معاون ورزشی این باشگاه بیشتر مورد انتقاد قرار گرفتند که چرا قراردادها به این شکل امضاء شده اما پندار توفیقی در این گفت‌و‌گو در خصوص تمامی این مسائل شفاف‌سازی کرده و پیرامون نحوه قرارداد کاوه رضایی، امید نورافکن، مجید حسینی،‌ تیام و … صحبت‌های زیادی انجام داده است.

متن این گفت‌وگو را در زیر بخوانید.

در ابتدا از وضعیت آکادمی باشگاه استقلال شروع کنیم و ظاهرا امروز نشستی پیرامون این موضوع برگزار شده است.

جلسه هیأت امنای باشگاه استقلال امروز برگزار شد و از آنجا که مدیریت آکادمی بر عهده گودرز حبیبی است مقرر شد بین وی و صادق ورمزیار هماهنگی‌هایی صورت بگیرد تا اتفاقات چند روز اخیر تکرار نشود در غیر اینصورت ظرف چند روز آینده تصمیمات جدی خواهیم گرفت و حتی ممکن است تغییراتی انجام شود.

ظاهراً وضعیت آکادمی به شکلی است مربیان در دو نقطه از تهران مشغول تست‌گیری هستند و این موضوع شائبه‌هایی را ایجاد کرده است.

به دلیل همین ناهماهنگی‌ها امروز جلسه‌ای برگزار شد و صادق ورمزیار قرار شده سرپرست باشد و گودرز حبیبی نیز مدیریت آکادمی و مدارس فوتبال را بر عهده داشته باشد، ما برای همین موضوع شرح وظایف داده‌ایم و در صورتی که هماهنگی ایجاد نشود باشگاه وارد عمل خواهد شد.

در مورد وضعیت نقل و انتقالات باشگاه استقلال چه صحبتی دارید؟

شفر لیست مدنظر خودش را به ما ارائه کرده و ما هم با برخی از آنها مذاکره کردیم یکسری از این بازیکنان با باشگاهشان قرارداد دارند و طبیعتاً باشگاه‌ها با انتقال آنها مخالف هستند اما ما هم سعی کردیم مذاکرات را به صورت محرمانه پیش ببریم و در مورد جذب یک دو بازیکن دیگر هم قرار است تا یکی دو هفته آتی به جمع‌بندی نهایی برسیم.

در مورد تیام توضیح بدهید و اینکه چه اتفاقی افتاد که این بازیکن طی روزهای اخیر با باشگاه‌ها به نتیجه نرسید.

وقتی بازی‌ها به اتمام رسید تیام به کشور کویت رفت و بعد از آن مذاکراتی را با این بازیکن در ترکیه انجام دادیم، آنجا عنوان شد که این بازیکن از کویت پیشنهاد دارد اما ما به صورت مکتوب چیزی از او ندیدیم. وقتی با وی تماس داشتیم او عنوان کرد باید با مدیر برنامه‌های جدیدش صحبت کنیم که قرار شد در ترکیه او را ببینیم ولی متأسفانه وقتی به آنجا رفتیم این بازیکن به جلسه با ما نیامد،‌البته ما صحبت‌های خوبی را با وی طی یکی دو روز آینده انجام دادیم و امروز صبح هم آخرین پرداختی را به حساب وی واریز کردیم و حتی یکی دو روز زودتر از موعد این کار را انجام دادیم که او از شرایط ما راضی باشد امروز هم تیام به سنگال سفر کرد تا ان‌شاءالله خبر نهایی را به ما بدهد و طی چند روز آینده با این بازیکن به جمع‌بندی برسیم.

در مورد مشکلات تمدید قرارداد با وی هم صحبت کنید.

حتما به خاطر دارید که او چه زمانی به استقلال وارد شد تیام بازیکن بزرگی است که در باشگاه‌های بزرگ مثل اینترمیلان و یوونتوس بازی کرده و ما مدت‌ها با وی بحث و تبادل نظر داشتیم،‌ دو هفته مانده بود به پایان نقل و انتقالات نیم‌فصل ما برای تیام بلیت گرفتیم و درست در برهه‌ای که دلالان ایرانی صاف صاف راه می‌روند و بازیکنان را می‌ترساندند تیام را از طریق کشور ترکیه به تهران کشانیدم. این بازیکن در قطر توسط برخی باشگاه‌ها برایش ویزای دو ساله گرفته شده بود و آنها تصمیم داشتند تیام را به خدمت بگیرند اما ما او را راضی کردیم که از قطر به استانبول برود و سپس با تهیه بلیت او را به تهران کشاندیم. حتی ما این کارها را کردیم که دلالان نتوانند به وی دسترسی پیدا کنند کما اینکه شفر تمام این جریانات را می‌داند و روزی آنها را بازگو خواهد کرد. از ساعت 10 شب تا 3:45 بامداد در CIP فرودگاه اما با وی مذاکره کردیم در حالی که مدیر آلمانی او هم حضور داشت من در مورد بزرگی هواداران و شرایط تیم در آسیا با او صحبت کردم و به تیام گفتم این یک فرصت طلایی برای او خواهد بود اما او شرط داشت.

چه شرطی؟

شرط تیام بسیار محکم بود که یک نیم فصل بیشتر قرارداد نمی‌بندم و طبیعتا ذهنیت ما به سمت همان پیشنهاداتی بود که از کشور قطر به وی داده بودند ما می‌دانستیم اگر تیام در اینجا باشد منفعت آن را هم استقلال خواهد برد و از طرفی پیشنهادات زیادی به او می‌رسد. با وی 300 هزار دلار قرارداد بستیم و 200 هزار دلار حق فسخ برای آن گذاشتیم. من از شما می‌پرسم وقتی یک بازیکن می‌گوید من نیم‌فصل بیشتر قرارداد نمی‌بندم باید چه کار با او انجام دهیم. خوشبختانه در آن زمان تیام را به هر شکل ممکن جذب کردیم و این بازیکن خوب کار کرد و باشگاه‌ هم استفاده‌اش را برد حالا او با توجه به بند قراردادی که دارد می‌تواند از استقلال جدا شود اما من به وی گفتم استقلال اگر به فینال آسیا برود شرایط بهتر است و از طرفی او هم استقلال را دوست دارد.

پس تکلیف چه می‌شود؟

در هر صورت پیشنهادات کشورهای عربی هم اغواکننده است و دلالان ایرانی هم خیلی زود بازیکن را هوایی می‌کنند و آنها را به تیم‌های عربی می‌برند همه می‌دانند که تیام قبل از حضور در استقلال 6 ماه بود که در تیمی بازی نمی‌کرد و بستن قرارداد طولانی با وی یک ریسک محسوب می‌شود باز هم می‌گویم ما 300 هزار دلار به وی پرداخت کردیم که 200 هزار دلار آن به باشگاه برمی‌گردد و ما منفعت کافی را از او برده‌ایم شب گذشته هم تا حوالی ساعت 1:30 با او صحبت کردم و حتی بلیت سفر وی به سنگال را باشگاه خرید و آخرین حقوق او را هم پرداخت کردیم آن هم سه چهار روز زودتر از موعد و حالا امیدواریم او در کنار خانواده‌اش آرامش داشته باشد و بتواند در فراغ بال تصمیم‌گیری کند. این عین ماجرای تیام بود و من می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و به هواداران بگویم که هر چه به آنها گفتیم عین واقعیت بوده است اینکه فقط بگوییم بحث مالی دارد اشتباه است چون او مسائل دیگری مثل مسائل خانوادگی را مطرح کرده و انشاالله در سنگال بتواند تصمیم درست بگیرد و ما هم منتظر پاسخ این بازیکن خواهیم ماند.

پس ماجرای پستی که او در اینستاگرامش منتشر کرد و مدعی شد 2 نفر ذهن وی را خرابکرده‌اند چه بود؟

این‌ها کلا حاشیه است، تیام نمی‌تواند فارسی بنویسد و فارسی هم بخواند این متن‌ها توسط مدیر برنامه جدیدش نوشته شده و منتشر شده است چیزی که روشن است اینکه تیام و مربیان خارجی به هر حال باید از کشور خارج می‌شدند و شما می‌دانید که مشکلات مالیاتی معمولا برای بازیکنان و مربیان خارجی وجود دارد. پاسپورت این بازیکن هم درگیر مهر خروج بود و از طرفی احساس می‌کنم آن افرادی که عنوان می‌شود قبل از بازی به سمت وی رفتند نتوانستند همه چیز را شفاف برای او جا بیندازند. زمانی که من به هتل تیم رفته بودم تیم داشت به سمت ورزشگاه حرکت می‌کرد و او هم به دنبال پاداش‌های بازی‌ها بود که به این بازیکن توضیح دادم و او را قانع کردم که مشکلی وجود ندارد و باز هم او می‌تواند از کشور خارج شود، اما این را هم بدانید که این‌ها دلایل اصلی نیست و باید بپذیریم دلیل اصلی که یک بازیکن از یک باشگاه جدا می‌شود پیشنهاد اغواکننده باشگاه‌های دیگر است. باید این را هم بگویم که برای هوادار استقلال این موضوع باید جا بیفتد که شاید مشکل او فقط پول نباشد و مسائل دیگری هم در کنار این موضوعات مثل مسائل خانوادگی دخیل است.

یکی از انتقاداتی که به شما وارد می‌شود این است که قراردادها به صورت یکساله امضاء شده مثل قرارداد کاوه رضایی که جدا شد، نورافکن، مجید حسینی و …

در مورد کاوه رضایی بگویم او قبل از اینکه به استقلال بیاید تقریبا با پرسپولیس تمام کرده بود و گزینه اول این بازیکن پرسپولیس بود، اما ما او را به استقلال آورده و با وی توافق کردیم رضایی به شدت تمایل داشت در تیم ملی بازی کند و فکر می‌کرد از استقلال می‌تواند به تیم ملی برسد. در نشستی که با او داشتیم آقایان افشارزاده،‌ من، دو تن از مسئولان باشگاه و یکی از دوستان کاوه رضایی حضور داشتند که ما آنجا قرارداد یکساله با وی امضا کردیم البته با او شرط کردیم اگر در ایران بازی کند فقط در استقلال بماند که هواداران هم از این بازیکن راضی بودند. ارتباط رضایی و باشگاه به جای خودش ولی فصل که تمام شد و از آنجا که رضایی به هدفش که تیم ملی بود نرسید سعی کرد فرصت بهتری برای خودش فراهم کند و با باشگاه‌ خارجی مذاکره کرد. الحمدلله دلال‌های ایرانی هم خیلی راحت بازیکن را هوایی کردند و او به یک تیم دیگر رفت اما سوال من از برخی از هواداران که انتقاد می‌کنند این است اگر ما کاوه رضایی را با همین شرایط نمی‌گرفتیم چه اتفاقی می‌افتاد او حتی با قرارداد دو ساله و سه ساله قصد نداشت به پرسپولیس برود و طبیعتا با این شرایط به استقلال هم نمی‌آمد چیزی که مهم است این است که مدیر برنامه‌های بازیکنان برایشان تعیین تکلیف می‌کنند و در مورد کاوه رضایی کلیات بود که من گفتم و به جزئیات نرسیدیم.

نورافکن چطور؟

قرارداد نورافکن سال گذشته با استقلال تمام شده بود و حتی این بازیکن در نیم‌فصل اول سال قبل به دنبال جدایی از تیم بود و پیشنهاداتی از لیگ دسته اول داشت این را از خود نورافکن هم می‌توانید بپرسید.مجید حسینی هم همین شرایط را داشت و در نیم‌فصل سال قبل با توجه به حضور رابسون چندان فرصت بازی پیدا نمی‌کرد ما از این بازیکنان خواستیم قرارداد طولانی‌مدت ببندند اما آنها با مدیر برنامه‌هایشان به جلسه می‌آمدند. حتی یکبار خسرو حیدری از آنها خواست به تنهایی به باشگاه بیایند تا با آنها صحبت کند ولی مدیر برنامه‌ها با این بازیکنان آمدند. ما یا باید قید حسینی و نورافکن را می‌زدیم یا با آنها یکساله قرارداد می بستیم. من به همراه علیرضا منصوریان نورافکن را در رودربایستی قرار دادیم و به منزل او رفتیم چون در آن زمان ابراهیمی مصدوم بود و ما می‌خواستیم به هر شکل ممکن این بازیکن جوان در استقلال حفظ شود. در آن جلسه قرارداد آقای افتخاری هم حضور داشت و من اصرار کردم که او قراردادش دو ساله باشد تا حداقل یک حق ترانسفر بگیریم ولی در آن جلسه مدیر برنامه این بازیکن اعلام کرد ما حتی قرارداد یکساله هم نمی‌بندیم و اگر می‌خواهید در خدمتتان هستیم، اگر نه ما برویم. در نهایت 50 هزار دلار برای جدایی وی شرط گذاشتیم برای اینکه بتوانیم یک رقمی از بازیکن دریافت کنیم تا باشگاه هم سودی ببرد. 700 میلیون قرارداد امید نورافکن با ما بود که تقریبا 50 درصد آن به باشگاه برم می‌گردد.

در مورد حسینی هم توضیح دهید.

 حسینی در این دو سال دو مدیر برنامه عوض کرد نمی‌دانم الان بگویم یا نگویم اما مدیر برنامه او همان مدیر برنامه کاوه رضایی بود که ظاهرا با هم نسبت هم داشتند در جلسه ما و حسینی مهدی رحمتی، محمد خرمگاه و آقای افتخاری هم حضور داشتند که ما این بازیکن را راضی کنیم. سعی کردیم او را راضی کنیم که تو بازیکن استقلال هستی ولی طبیعی بود که او به سمت مدیر برنامه‌اش گرایش داشته باشد، 700 میلیون قرارداد او بود و 100 هزار دلار حق ترانسفر در قرارداد این بازیکن اعمال شد تا باشگاه سود ببرد اگر من این آپشن‌ها و 50 و 100 هزار دلارها را برای جدایی گذاشتم به خاطر این بود که چیزی به باشگاه برسد وگرنه باید در نشست قرارداد قید این بازیکنان را می‌زدیم. در مورد امید ابراهیمی و غفوری هم توضیح دارم.

بفرمایید.

من سوالی از رسانه‌ها می‌پرسم کی ابراهیمی و غفوری با باشگاه‌هایشان دو ساله قرارداد بسته‌اند؟ کدام بازیکن در این سطح در استقلال و پرسپولیس قرارداد طولانی‌مدت می‌‌بندند؟ این بازیکنان قرارداد یکساله می‌بندند و تا زمانی که تسویه حساب مالی‌شان صورت نگیرد پای امضای جدید نمی‌آیند ما یا باید با ابراهیمی و غفوری یکساله می‌بستیم یا به آنها می‌گفتیم خداحافظ آیا هوادار استقلال قبول می‌کند من به امید ابراهیمی بگویم خداحافظ.

از همه این مسائل بگذریم به پادوانی می‌رسیم.

می‌دانید که پادوانی دچار آسیب‌دیدگی شده و ما او را در اهواز عمل جراحی کردیم و سپس به تهران آوردیم الان هم در هلال‌احمر با او  کاردرمانی می‌شود عضلاتی که باید به تحرک می‌افتاد در هلال‌احمر به روش‌های دیگر در حال بازگرداندن است. امیدواریم شرایط بهتر شود و او بتواند روی پایش بایستد.

تکلیف فصل آینده او چیست؟

قرارداد پادوانی هم مثل دیگر قراردادها یکساله است و طبیعی است که ما هزینه‌های درمان این بازیکن را پرداخت کنیم من با او صحبت کردم و گفت اگر بتوانم فوتبال بازی کنم ترجیح می‌دهم به میادین برگردم وگرنه تصمیم دیگری می‌گیرم اگر او بتواند بازی کند که خدا را شکر می‌کنیم ولی اگر به هر دلیلی نشود ما پیشنهاد کادر فنی را برای وی داریم.

صحبت‌هایی شده بود که استقلال و پرسپولیس نمی‌خواهند در سوپرجام بازی کنند آیا این درست است؟

این مسئله در حیطه وظایف من نیست و سرمربی تیم باید نظرش را بدهد ما تابع قوانین سازمان لیگ هستیم.

یکی دیگر از صحبت‌هایی که این روزها مطرح شده این است که چرا قرارداد بازیکنانی مثل حیدری و رحمتی سه ساله امضاء شده است.

اگر یادتان باشد زمانی با رحمتی قرارداد سه ساله امضاء شد که او یک سال با استقلال قرارداد داشت و معمولاً با این تیم یکساله می‌بست ما زمانی با رحمتی قرارداد امضا کردیم که در اوج دوران آمادگی بود و در آن زمان پرویز مظلومی سرمربی تیم بود. آن زمان هواداران استقلال به شدت خواهان باقی ماندن رحمتی بودند و  همین حالا هم خیلی از تیم‌های ایران آرزو دارند این بازیکن را در اختیار داشته باشند. اینکه چرا رحمتی به تیم ملی دعوت نمی‌شود و شایستگی‌های او نادیده گرفته می شود بحثی نیست که الان بخواهیم در موردش صحبت کنیم ولی زمانی که ما با وی قرارداد سه‌ساله بستیم سودش اینجاست که هواداران همین حالا استفاده‌اش را از او می‌برند در مورد حیدری هم باید بگویم آپشن‌هایی در قرارداد این بازیکن وجود داشت که به او پرداخت نشده بود و به نوعی حق‌الناس محسوب می‌شد. حضور بازیکنی مثل حیدری در استقلال یعنی پاس گل قهرمانی جام حذفی حیدری هم الان به استقلال کمک می‌کند و آن زمان به تقاضای علیرضا منصوریان قرارداد سه ساله با وی امضای شد که به عنوان بزرگ‌تر در تیم بازی کند شما ببینید نمی‌توانیم به یکباره تیم را از بازیکنان بزرگ‌تر خالی کنیم و طبیعی است که قراردادها به شکلی طولانی‌مدت امضاء شود.


Source link

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =

رفتن به نوارابزار