مصاحبه کی روش با مارکا: مسی و داور، سرنوشت بازی ایران و آرژانتین را تغییر دادند؛ اسپانیا با لوپتگی یک گام به جلو برداشته است

طرفداری – کارلوش کی روش هفت سال است که روی نیمکت هدایت تیم ملی ایران می نشیند. در جام جهانی 2014 برزیل، تیم او با آرژانتین همگروه بود. در جام جهانی 2018 روسیه هم ایران باید به مصاف پرتغال و اسپانیا برود. 

وی در مصاحبه ای با مارکا شرکت کرده و به سوالات مختلف پاسخ داده است. 

کارلوس کی روش برای سومین بار است که در جام جهانی فوتبال حاضر می شود؟

بله. 4بار در مرحله مقدماتی بودم و 3بار به جام جهانی رسیدم. دو بار با ایران یک بار هم با پرتغال.

 

چه چیزهایی از جام جهانی 2010 به خاطر می آورید؟ جایی که اسپانیا با گل ویا موفق شد پرتغال را حذف کند. 

بازی بسیار سختی برای ما بود و بهترین تیم هم به پیروزی رسید. ولی اگر داور دقت بیشتری داشت یا اگر از VAR استفاده می شد شاید نتیجه تغییر می کرد. ولی خوب این ها مربوط به گذشته است. 

 

شما در مورد داور زیاد خوش شانس نیستید. در بازی با آرژانتین هم گویا یک پنالتی به نفع ایران اعلام نشد. 

بله دوباره ما را آزار دادند. در برابر آرژانتین خیلی خوب بازی کردیم ولی مسی آمد و جادو کرد. دو نفر سرنوشت آن بازی را تغییر دادند: مسی و داور. داور خطای پنالتی روی اشکان را ندید. ما می توانستیم 1-0 جلو بیفتیم و زابالتا هم اخراج میشد. ولی همیشه باید به راهتان ادامه دهید. 

 

شما در یک مصاحبه با سایت فیفا به شوخی گفتید که مسی باید محروم شود.

بله این کار را باید خیلی وقت پیش انجام می دادند (با خنده). از نظر من کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن جهان است اما مسی کارهایی انجام می دهد که از هیچ انسانی برنمی آید. 

 

نظرتان در مورد همگروهی با اسپانیا و پرتغال و مراکش چیست؟

بسیار سخت و پیچیده است. نگرش ما روشن است. باید با همه موانع روبرو شویم و به مسیرمان ادامه دهیم و هر روز پیشرفت کنیم. این هدف ایران است. چالش ما این است که جام جهانی را با تیمی رقابتی و بهتر ترک کنیم. بازیکنان ما باید به پوشیدن پیراهن تیم ملی افتخار کنند. 

 

آیا این خوب است که در بازی اول با مراکش روبرو می شوید؟

بله. دو تیمی که شانس بیشتری برای صعود دارند در بازی اول با هم روبرو می شوند. این برای همه بهتر است. اسپانیا و پرتغال تنها برای صعود بازی نمی کنند. آنها می خواهند قهرمان شوند. ولی ما و مراکش می خواهیم از گروه صعود کنیم. 

 

در مورد اسپانیا چطور فکر می کنید؟

اولین نکته این است که اسپانیا بازگشته است. بازی آنها زیباست. توپ را کنترل می کنند و با پاس های فراوان فضاسازی می کنند. در عین حال تیم منسجمی دارند. با لوپتگی اسپانیا یک گام دیگر به جلو برداشته است. آزادی و خلاقیت تیم دل بوسکه همچنان در اسپانیا وجود دارد اما انسجام تیم بیشتر شده و این را در تمام دقایق بازی می توان دید. به همین خاطر رقیب پیچیده تری شده اند. دیگر این تیم تنها به کنترل فضاها و ریتم بازی اکتفا نمی کند. 

 

به نظرتان نقطه ضعف اسپانیا کجاست؟

نقطه ضعفی ندارد. البته بازی با اسپانیا مثل بازی با یک تیم از NBA نیست. فوتبال بازی لحظه هاست. تصمیمات لحظه ای می تواند همه چیز را عوض کند. در این بازی هر اتفاقی می تواند بیفتد. برای همین فوتبال ورزش جذابی است چون اینجا هیچ تیمی از پیش برنده نیست. ما هر بازی با همین ذهنیت وارد می شویم. در هر دقیقه و روی هر توپ. باید دید در انتها خدای فوتبال چه کسی را با عدالتش انتخاب می کند و چه تیمی بهتر در زمین ظاهر می شود. 

 

آیا برنامه خاصی برای رونالدو و اینیستا و … دارید؟

نه. برنامه ایران این است که یک تیم رقابتی باشیم که 90 دقیقه برای پیروزی می جنگد. ما در بازی های مقدماتی 60-70درصد مالکیت توپ را در اختیار داشتیم اما در مقابل اسپانیا این قضیه برعکس می شود. ما باید با ذهنیتی متفاوت در این بازی ظاهر شویم. چطور می توانیم روی اینیستا زوم کنیم در حالی که بازیکنانی مثل سیلوا و ایسکو و آسنسیو و پیکه و … هم می توانند خطرناک ظاهر شوند؟ بنابراین نباید به افراد فکر کرد. ما باید به خوبی آماده مسابقات شویم و خود را برای موقعیت های مختلف بازی حاضر کنیم. باید بدانیم در هر بازی چه مشکلاتی ممکن است پیش بیاید. 

 

ملاقات دوباره با رونالدو چطور خواهد بود؟

خیلی خاص است چون خاطرات مشترک زیادی داریم. او بهترین بازیکن دنیاست ولی وقتی بازی شروع می شود این تیم هاست که اهمیت دارند. 

 

بازیکنان ایران در چه وضعیتی قرار دارند؟

آنها قدرتمند و مصمم هستند. ما تیمی با شخصیت بالا هستیم. بهترین بازیکن ما کل تیم است. ما ستاره هایی نداریم که در رئال و منچستریونایتد و اینتر و … بازی کنند. ستاره ما کل تیم است. آنها ظرفیت بالایی دارند. آنها تنها یک هدف در ذهن دارند: خیلی خوب فوتبال بازی کنند و به پیروزی برسند. بازیکنان خیلی خوب با دیسیپلینی که مدنظر من است هماهنگ شده اند. هر بازیکن ایران می داند که در بازی باید چه انتظاری از هر کدام از هم تیمی هایش داشته باشد. آنها می دانند که اگر نتوانند کاری انجام دهند، نفر بعدی جبران خواهد کرد. آماده کردن آنها هم شغل من است. 

 

آیا سخت است با تیمی کار کنید که بخشی از بازیکنانش در لیگ داخلی بازی می کنند و برخی در لیگ هایی چون هلند و بلژیک و پرتغال و …؟

ساده نیست. ما بازیکنانی داریم که خارج از ایران در فوتبال بین المللی تجربه کسب کرده اند و بقیه در ایران بازی می کنند. به همین خاطر سعی می کنیم یک برنامه آماده سازی خاص را اجرا کنیم تا در نهایت بتوانیم در جام جهانی تیمی رقابتی داشته باشیم.

 

به عنوان نکته آخر، این آخرین جام جهانی اینیستا خواهد بود. 

این زیان بزرگی برای فوتبال است که بازیکنی چون اینیستا بارسا را ترک می کند. من در رای گیری های مختلفی شرکت کردم که متاسفانه عدالت در آنها رعایت نشد. دنیای فوتبال به بازیکن فوق العاده ای چون اینیستا خیلی بدهکار است. سخت است باور کنیم او هیچ وقت به جایزه بهترین بازیکن جهان نرسیده است. در فوتبال گاهی چنین اتفاقاتی می افتد. 

 


Source link

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

رفتن به نوارابزار